Muğla
23 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  18.23
 • EURO
  18.10
 • ALTIN
  998.65
 • BIST
  3353.49
 • BTC
  18817.98$

Muğla Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı

Muğla Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı
Muğla Vakfı Akyaka tesislerinde yapılan toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Vekili Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Toprak,

Muğla Vakfı Genel Müdürü Tayyar Şaşmaz, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Sorumlusu Dr. Ecz. Sabiha Alper, Muğla Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Dr. Ahmet Esen ve Proje Yöneticisi Dr. Çiğdem Demirci, Sedir Turizmden Erdinç Gürsoy, Trcure Sağlık Hizmetlerinden Giray Akçay, Duygu Balcı, Tesla Travel firmasından Ozan M. Aydemir, Socio Turizmden İlkay İde, Tursab Uzmanı Okan Duman, Ar-bek Travel firmasından Atilla Arman, B&B Turizmden Zuhal Çiftçi, Karaca Turizmden Senem Eski, Elif Yentur, Deniz Deliduman, Yücelen Hastanesinden Dr. Murat Okuducu katıldı.

Muğla’daki mevcut Sağlık Turizmi altyapısı hakkında Dr. Ecz. Sabiha Alper tarafından sunum yapıldı. Muğla’da Sağlık Turizmi yetki belgesine sahip 5 Kamu Hastanesi, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 8 Özel Hastane, 17 Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, 9 Muayenehane, 1 Tıp Merkezi ve 4 Aracı Kurum olmak üzere toplam 44 sağlık kuruluşu olduğu, 2021 yılında 22 olan Sağlık turizmi yetki belgesine sahip kurum ve kuruluş sayısının yapılan çalışmalarla 44’e ulaştığı yıl sonuna kadar 48’e ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.

2022 yılının ilk 10 ayında Sağlık Turizmi kapsamında 11.724, Turistin Sağlığı Kapsamında 54.947 başvuruya hizmet verildiği belirtilirken Sağlık Turizmi kapsamında gelen Sağlık Turistine, refakatçilerine ve yakınlarına sunulan hizmetler katılımcılara anlatıldı.

Muğla’da son 2 yılda sağlık turizmi konusunda yapılan çalışmalar, hazırlıklar ve yapılan çalışmalar içinde ortaya çıkan Muğla Sağlık Turizmi Tek Durak Hizmet Kümeleme Projesi konularında Muğla Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Dr. Ahmet Esen ve Proje Yöneticisi Dr. Çiğdem Demirci tarafından sunum yapıldı.

Kültür Turizmi kapsamında yapılan çalışmalarla Muğla’nın Antik zamanlardan bu yana sağlığın merkezinde olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Muğla Valisi Orhan Tavlı Datça’daki Knidos Antik Kentinde yapılan çalışmalarla Dünyaca ünlü Hipokrat’ın Knidos’da tıp eğitimi aldığı ortaya çıktığını, Ayrıca Marmaris Bayır Mahallesinde bulunan Syrna Antik Kentinde yapılan çalışmalarda Asklepios izlerine ve döneminin ilaç yapımı malzemelerinin tespit edildiğini, Muğla’mızın şifa kaynağı olarak bilinen flora ve faunasının o dönemde de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığının ve bölgenin şifa merkezi olarak insanlığa hizmet verdiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Antik çağlardan bugüne insanlığa şifa merkezi olarak hizmet veren Muğla’nın Sağlık Turizminde hak ettiği yere gelmesi için çalışmaların hızlandırıldığını ifade eden Muğla Valisi Orhan Tavlı kamu özel sektör işbirliği ile Muğla'nın sağlık turizminde hak ettiği yere geleceğini ifade etti.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!